Onlinemöten/telefonmöten i Corona-tider

För att kunna ta vårt samhällsansvar i dessa Corona-tider så bör man undvika onödiga folksamlingar, framför allt de personer som tillhör i riskgrupperna. Vi uppmanar våra medlemmar att lyssna på myndigheternas råd kring hur vi alla ska hjälpas åt för att minska smittspridningen.

För att ändå kunna hålla igång verksamheten ute i klubbarna med styrelsemöten etc så är ju en lämplig lösning att använda sig av olika digitala verktyg. Vi i CS har telefonmöten en gång i månaden och vid behov så har vi även onlinemöten där vi kan dela skärm och gå igenom material tillsammans. Vi vill tipsa er ute i lokalklubbarna om detta, den lösning vi normalt använder är en gratis mötesplattform som heter Free Conference Call som har fungerat bra för våra behov. Men med en enkel google-sökning så kan man hitta alternativ till detta men då vi varit nöjda med tjänsten så tipsar vi gärna om den. En användare behöver registrera ett gratis konto (som är gjort på någon minut) och sedan får man ett telefonnummer och en möteskod som man kan använda för telefonmöten. På deras hemsida så finns ytterligare information om hur man går tillväga för att anordna ett online-möte, där man alltså kan dela skärminnehåll mm.

Om någon lokalklubb vill ha hjälp med att skapa ett konto så kan ni ta kontakt med Charlotta Löfgren i styrelsen.

LÄNK TILL FREE CONFERENCE CALL